Siostry i Bracia.
Ewangelia dzisiejszej niedzieli zwraca nam uwagę na pokusy złego ducha, który bardzo pragnie, abyśmy nie zaangażowali się w przeżywanie Wielkiego Postu. Zależy mu na tym, ponieważ wie, że ten czas w ciągu roku liturgicznego jest przeznaczony na to, abyśmy „umocnieni łaską Bożą pracowali nad sobą w wielkiej cierpliwości”. Pokusy złego ducha zawsze są podstępne. Wykorzystuje on nasze słabości, aby jak najmniejszym kosztem odwrócił nas od wejścia na drogę przemiany, nawrócenia, większego zwrócenia na sprawy Boże w naszym życiu.
Jak Jezus odpowiada na kuszenie diabła? Po pierwsze nie daje się wciągnąć w dialog. Jego odpowiedzi są krótkie, kategoryczne, nie mają nic z pogawędki, którą w raju ucięli sobie ze Złym pierwsi rodzice. Po drugie, Jezus jako człowiek wie, że jego siły są ograniczone poprzez postny i pokutny wysiłek. Odpierając ataki Złego nie opiera się tylko na własnych siłach. Po trzecie, ucieka się do Słowa Bożego: "Nie samym chlebem żyje człowiek; Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz; Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego". Słowa Pisma Świętego oraz modlitwa to najlepsza odpowiedź na kuszenie.
Jak widzimy Wielki Post jest dla nas czasem wyzwań, czujności, pracy nad sobą, w której musimy mieć świadomość zagrożeń kierowanych przez złego ducha. Kościół na różny sposób pragnie wspierać nas w wysiłku nawrócenia.
Wyjątkową okazją ku temu dla nas wszystkich będzie najbliższy czwartek, kiedy będziemy gościć w naszym mieście Symbole Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej, podarowane zostały przez św. Jana Pawła II, który zapoczątkował modlitewne spotkania młodych z całego świata. Symbole pielgrzymują po całym świecie gromadząc tysiące ludzi na modlitwie. W ostatnim czasie są w Polsce, która w lipcu będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W ostatnim tygodniu lipca do Krakowa przyjedzie papież Franciszek.
W naszym dekanacie uroczystość peregrynacji przeżywać będziemy w tym tygodniu tj.
w czwartek 18 lutego od godz. 13.00 do 17.00.
Program uroczystości jest następujący:
- O godzinie 13:oo powitamy Krzyż i Ikonę Matki Bożej na Rynku Miejskim przy figurze
Mieszka I w Mieszkowicach;
- następnie w procesji ulicami miasta udamy się do kościoła parafialnego;
- około godziny 13:15 – rozpocznie się modlitwa różańcowa przy ikonie Matki Bożej Opiekunki Ludu Rzymskiego;
- o godzinie 14:oo rozpocznie się Godzina Miłosierdzia – wierzymy, że będzie to szczególny czas uświadomienia sobie jak wielką miłością obdarzył nas Chrystus, a pomoże nam w tym
Droga Krzyżowa. W tym czasie będzie możliwość skorzystania z sakramentu Spowiedzi Św.;
- o godzinie 15:oo odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia;
- o godzinie 15:15 rozpocznie się Msza Św. pod przewodnictwem Ks. Bp. Henryka Wejmana podczas której odnowimy przyrzeczenia chrzcielne w wyjątkowym czasie świętowania 1050 rocznicy Chrztu Polski; bezpośrednio po Mszy świętej będziemy mogli osobiście oddać cześć Krzyżowi w taki sposób jak to czynimy w Wielki Piątek uświadamiając sobie, że ten znak jest dla nas symbolem zwycięstwa i nadziei.
- o godzinie 16:40 zakończymy ten niepowtarzalny czas zawierzeniem wszystkich Bożemu Miłosierdziu.
Jako wspólnota kapłanów zapraszamy do modlitwy przy Symbolach Światowych Dni Młodzieży, aby Pan Bóg mógł obdarować nas szczególnymi łaskami. Święty Jan Paweł II skierował do młodzieży następujące słowa zapisane na krzyżu: „Ponieście go na cały świat, jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Wykorzystajmy ten czas modlitwy do ubogacenia swojej wiary mając też na uwadze wyjątkowość i niepowtarzalność tego wydarzenia. Niech Matka Boża i wszyscy święci wspierają nasze wielkopostne wysiłki, aby wydały dobre owoce potrzebne do umacniania naszej wiary i naszych bliskich.